Založ si blog

O platoch ešte raz – možno naposledy

Učiteľom nestačí ani 7,5 %-né zvýšenie platov, hoci iní budú mať o 5% menej a tak sa hotujú štrajkovať ďalej. Chcú 1,3 násobok priemerného platu – tí odvážnejší chcú taký nástupný plat. Vraj všade naokolo … najmä v Rakúsku majú nepomerne viac. Lekári a zdravotné sestry chcú tiež viac, veď v takej Angili, či v Nemecku majú lekári aj sestry oveľa viac ako u nás. Policajti, aj bachári, hasiči, profesionálni vojaci a aj štátni úradníci – najmä sudcovia, prokurátori, notári aj advokáti , zarábajú oveľa , oveľa viac, nuž prečo by sa tí naši mali uskromňovať? Všetci chcú dorovnať – veď majú rovnaké žalúdky aj vzdelanie , no nie?

Akosi však tí naši vysokovzdelaní odborníci a najmä „odborníci“ s diplomom získaným vďaka oteckovi boľševikovi a rôznym tlačenkám, zabúdajú, že sú súčasťou slovenskej spoločnosti, kde priemerný dôchodok je takmer desaťnásobne nižší ako ten v Nemecku, že nemecký, britský, francúzsky poľnohospodár má tiež desaťkrát viac ako ten náš slovenský, ktorý nielen v záujme vlastného prežitia, ale aj v ich záujme musí žiť a pracovať doslova v otrockých podmienkach. Zabúdajú naši milí vyššie menovaní aj na robotníkov, šičky z Vranova ale aj z iných kútov Slovenska, že oni musia byť spokojní s hlboko podpriemerným platom na hony vzdialeným úrovni svojich nemeckých, rakúskych aj gréckych kolegov. Alebo nie? (výpočet nie je, pravdaže, ani zďaleka úplný).

Nuž, poďme teda štrajkovať všetci. Všetci máme dôvod byť nespokojní a všetci máme ústavné právo štrajkovať. Nad morálnym právom chcieť nepomerne viac, ako má druhý, napr. sused, ktorý celý život ťažko pracoval v bani, alebo dôchodca, náš bývalý pán profesor, nad tým sa zbytočne nezamýšľajme, „to všetko vodnes čas“, spieva sa v jednej českej pesničke. Odniesol čas aj náš zdravý úsudok, naše kresťanské, či ak chcete (páni ateisti) sociálne cítenie, náš zmysel pre zodpovednosť voči sebe aj nášmu potomstvu?

Komu sa to necháme, páni učitelia, lekári, zdravotné sestry manipulovať! Zamyslíme sa nad tým, čo za ľudia nás to vedú, akú majú za sebou minulosť, životnú skúsenosť, v akom prostredí vyrástli. Sú hodní našej dôvery?

Slovensko bolo vždy bité osudom, no najmä „priateľmi“. Prežili sme preto, že sme si tiež vždy vedeli uvážiť, čo je možné a čo nie – a podľa toho sme konali. Prirodzene, učitelia, sestričky aj lekári by si zaslúžili viac ako majú. Rovnako tak by si zaslúžili viac aj naši poľnohospodári, robotníci, dôchodcovia, atď. Lenže, kde na to vziať? Potrebný kapitál vláda nemá , ten majú naše „gorily“. Preto nie proti vláde, ale proti nim by sme mali zamerať naše iniciatívy. A povzbudzovať vládu, aby proti nim začala účinne konať.

Gorily sa našich protestov boja ako čert kríža, preto v pozadí protestov proti vláde sú práve oni – aby odviedli od seba pozornosť . A ako vidieť, vďaka našej naivite, darí sa im to. Čo s tým urobíme?

P.S. V diskusnom fóre sa celkom iste opäť ozvú tzv. trafené husi. Tak ako naposledy istý milan, alebo lado. Lenže napísané nie je o vás, moji milí, mýlite sa, píšem o Slovensku, o systéme tzv. „korporatívneho“ kapitalizmu. No aj ten je na hony vzdialený našej dnešnej neľudskej realite.

P.P.S. Práve som sa dozvedel, že „žilinskí“ lekári dávajú hromadné výpovede. Na to je jediná adekvatná odpoveď štátu – zobrať im doživotne licencie vykonávať svoje „povolanie“ v SR. (Lekár je povinný poskytnúť prvú pomoc – oni ju de facto odmietli.) Takýto nátlak na štátnu moc je neakceptovateľný!

Radičová a Čarnogurský nedotknuteľní

25.03.2013

Napísal som kritický ale veľmi slušný článoček o Radičovej a jej zmysle pre spravodlivosť. Stiahli mi ho z blogu – vraj som v ňom kohosi urážal. Upravil som ho, podľa ich želania, no aj viac »

Radičová, to by bola prezidentka – na zaplakanie

20.03.2013

Fico dal opäť uzrieť svetlo sveta plastike Ignáca Bizmayera, umelca, ktorý sa nikdy nehanbil za svoj slovenský pôvod a národ. Preto vytvoril nádhernú plastiku na motív jánošíkovskej legendy. viac »

Kto (čo) zastaví Čentéša

19.03.2013

Čentéš, len čo zistil, že na Ústavnom súde SR by sa veci mohli pohnúť dopredu, vyrukoval s ďalšou námietkou na zaujatosť voči jeho osobe - tento krát predsedníčky US. Mohol by tento (vraj) viac »

Melania Trumpová

Melania Trumpová navštívila zadržané deti, rozruch vyvolala bundou. V lietadle sa prezliekla

21.06.2018 23:30

Prvá dáma Spojených štátov Melania Trumpová zavítala na neohlásenú návštevu centra pre deti prisťahovalcov, ktoré boli zadržané po nelegálnom príchode do USA.

John Bolton

Londýn, Rím, Moskva. Trumpov poradca mieri do Ruska, aby rokoval o stretnutí s Putinom

21.06.2018 22:16

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton odcestuje do Moskvy, aby tam rokoval o možnom stretnutí prezidenta USA so šéfom Kremľa.

Nemecko, počasie, búrka, škody

Nepriaznivé počasie trápi Česko, silný vietor odrezal tisíce ľudí od elektriny

21.06.2018 22:00

V Českej republike zostalo vo štvrtok popoludní bez elektriny asi 15-tisíc ľudí, a to najmä na severe krajiny.

euro, bankovky, peniaze, mince

Taliani zostávajú verní euru

21.06.2018 21:56

Taliansko nespochybňuje spoločnú európsku menu, povedal na stretnutí Euroskupiny taliansky minister financií a hospodárstva Giovanni Tria.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 93
Celková čítanosť: 181959x
Priemerná čítanosť článkov: 1957x

Autor blogu

Kategórie